Bayramda Tavan Yapmıştı: Radar Cezalarında Kritik Değişiklik

Türkiye’de trafiğe kayıtlı 30 milyona yakın araç bulunuyor.

Bu araçların önemli bölümü, Kurban Bayramı’nda verilen tatil fırsatını değerlendirmek için farklı şehirlere gitmek üzere yollara çıktı. Kimileri köyüne gitmeyi tercih ederken, kimileri ise batı ve güney bölgelerinde tatil yerlerine akın etti.

Cuma günü itibarıyla başlayan tatilde yollar dolup taşarken, yaşanan yoğunluk trafik cezalarında patlama yaşanmasına yol açtı. Birçok sürücü, varabileceği yere erken gitmek için belirlenen yasal hız sınırını ihlal ederken, bu kişiler için kesilecek radar cezası ilerleyen günlerde kendilerine tebliğ edilecek.

RADAR CEZALARINDA DİKKAT ÇEKEN DEĞİŞİKLİK

Trafikteki araçların hızlarını ölçen ve belirlenen sınırın üzerinde gidip gitmediklerinin tespitini gerçekleştiren radar cihazlarına ilişkin geçtiğimiz aylarda mahkemeden bir emsal karar çıkmıştı.

İzmir’de yaşayan avukat Oğuzhan Bizkevelci’ye hız sınırı 120 kilometre olan Menemen Çevre Yolu’nda 135 kilometre ile gittiği belirtilerek ceza kesilmiş, Bizkevelci söz konusu cezayı mahkemeye taşımıştı.

Trafik cezasının usul ve yasaya aykırı olduğunu belirterek, iptal talebinde bulanan avukat, savunmasında haklı bulundu.

İtirazı değerlendiren Menemen Sulh Ceza Hakimliği, somut olayda hız sınırı aşıldığının radar cihazıyla tespit edildiğini, hız sınırı aşımının tolerans sınırlarının 3 kilometre üzerinde olduğuna vurgu yaptı. Hakimlik, ”Hız İhlal Tespit Donanımları Muayene Yönetmeliği” 7”nci maddesinde hız tespit donanımlarına ilişkin maksimum izin verilebilir hata değerlerinin +/- yüzde 2 olarak uygulanabileceğinin altını çizdi.

RADAR CEZALARI İÇİN MAHKEME KARARI EMSAL KABUL EDİLECEK

Mahkeme, trafikte hız ölçümünü sağlayan radar araçlarının da hata payı bulunduğunu belirterek, yüzde 2 oranındaki hata payının hız sınırı için belirlenen %10’luk yanılma payına eklenmesine hükmetti. Bu değişiklikle birlikte 120 kilometrelik yol için herhangi bir ihlal durumu ortada kalmazken, kesilen para cezası da iptal edilmiş oldu.

Sulh Ceza Hakimliği, idari para cezasının hukuka aykırı olduğuna kanaat getirirken, mahkemenin bu kararının emsal nitelikte olduğuna dikkat çeken avukat Oğuzhan Bizkevelci, “Yaptığım itirazlar neticesinde Menemen Sulh Ceza Hakimliği, hız ölçen cihazlarda yanılma payı olabileceğine karar verip yazılan cezayı iptal etti. Bu karara göre bu tür davalarda yüzde 2 hata payı koyulması gerektiğine hükmedildi. Kararın emsal niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Bu tarz durumları yaşayan vatandaşlar olayı yargıya taşıyıp haklarını arayabilirler” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir