Almanya’nın gündemi artık bu… Döner yoksa oy yok… Hedef bakın kaç TL


Türk yemeği döner, Almanya’nın gündeminden düşmüyor. Döner fiyatlarının yüksek olması Almanya’da her platformda dile getirilirken, Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) Avrupa Parlamentosu adayı olan Frederic Augustin ve Kevin Kühnert, dikkat çeken bir adım attı.

İkili, döneri seçim vaadi olarak kullandılar. Afiş hazırlatan adaylar, dönercilerle anlaşıp üç eurodan (105 TL) döner sattırdı, fiyat farkını ise ceplerinden ödediler.

DÖNER YERLERKEN OY İSTEDİ

Sabah’ın haberine göre seçim kampanyasının çok sıcak geçtiğini dile getiren Augustin, döner sayesinde her yaştan insanla konuşma fırsatı bulduğunu ifade etti.

Fiyatların aşağıya çekilmesi için çalışma yürüteceğini de anlatan genç politikacı, ucuz döner ısmarlayarak konuştuğu seçmenlerden 9 Haziran’da kendisine oy vermelerini istedi.

DÖNER İYİ BİR ÖRNEK

SPD Genel Sekreteri ve AP adayı Kevin Kühnert ise gençler tarafından kendisine sıkça döner fiyatlarındaki artışın sorulduğunu, bunun tesadüf olmadığını söyledi.

Kühnert, “Döner fiyatlarıyla, kirasını ödemeyen ya da aracına benzin doldurmayanların durumunu da anlatmak mümkün. Döner örneğiyle, fiyatları aşağı çekmek için yapmak istediğimizi anlatabiliyoruz” dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, 22 Nisan’da İstanbul’a yaptığı ziyarette döner kesmesiyle dikkatleri üzerine çekmişti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da yayınladığı bir videoda döner fiyatlarının 9 euroya (315 TL) yükseldiğini bildiğini, üst fiyat sınırı getiremeyeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir